Merkezi Sistem Nedir?

Birden fazla bağımsız birimin (daire, ofis, dükkan) ısıtma veya sıcak su ihtiyacını karşılamak için kurulan sistemlerdir.  Kullanım alanı açısından çok geniş bir skalaya sahiptir. Tek bir binadan, yüksek kapasiteli komplekslere kadar hemen hemen her yerde kullanılabilir.

Uygulamada çok sayıda varyasyonu olması sayesinde her türlü koşulda ihtiyacı karşılayabilen sistemler kurulabilir. Yoğunluk olarak yer tipi veya duvar tipi kazanlar kullanılabilir. Sistemin kurulacağı yapının ısıl kayıplarının ve sıcak su ihtiyaçlarının çok iyi hesaplanması gerekmektedir.

Ana komponentler ile beraber yapının ihtiyacı karşılanmalı, verim üst düzeyde olmalı, sistemin uzun ömürlü olması sağlanmalı ve sistemin ideal çalışma normlarına dikkat edilmelidir.

Kazanlar


Doğalgaz yakıtlı kazanları sınıflandırmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin birkaçı aşağıdaki gibidir.

  • Yer tipi, duvar tipi
  • Brülör cinsine göre
  • Yapıldığı malzemeye göre (döküm, çelik vb. )
  • Çalışma tarzına göre ( düşük sıcaklık, kondensasyon)
  • Yanma Odası basıncına göre ( karşı basınçlı, karşı basınçsız)
  • Kazanın yapısal tasarımına göre( alev borulu, su borulu vb.)

Üretim ve kullanım açısından farklı şekillerde de yakıttaki kimyasal enerjiyi ısı enerjisine çeviren cihazlara kazan denmektedir. Yanma sonrasında oluşan atık gaz bacalar sayesinde dış ortama atmosfere atılır.

Merkezi sistemlerde yer tipi kazanda kullanılabiliyor olsa da en çok tercih edilen sistem kaskad sistemidir 
×
Teklif

Teklif Alın

İletişim Bilgilerimiz

Telefon

+90 212 924 54 29

E-Posta

info@argmekanik.com

Adres

Yakuplu Mah. Safir Sok. Haramidere San. Sit. F Blok No:202-203 Beylikdüzü İstanbul