Serbest Duran Baca Sistemleri

Serbest duran bacalar,

Endüstriyel tesislerdeki yakıcı cihazların egzozlarını atmosfere atmak için kullanılmaktadır. Bu tip imalatlar için TS EN 13084 CE sertifika sahibi olunması gereklidir. İmalat ve montaj öncesinde kesinlikle statik hesap yapılmalı ve nominal değerlere ve fiziksel yükler altınla oluşabilecek tehlikelere göğüs gerebilecek yapı oluşturulmalıdır.

Serbest duran bacalar,

Bina dan uzak veya bina ile bitişik montajlanabilir. kendi kendini taşıyan bacalar, konstrüksiyon, taşıyıcı sac veya beton blok içine monte edilebilir.

Serbest duran BACA NEDİR?

Hepimiz, günlük hayatta muhakkak dışarıdaki bacaları görürüz. Teknik bilgiye sahip olmasak da bir baca gördüğümüzde anlarız. Peki, baca nedir? Hayatımızı nasıl kolaylaştırır? Açıklayalım.. Bacalar, konutlarda ve üretim tesislerinde ısı üretimi sırasında ortaya çıkan atık gazların atmosfere uygun bir şekilde salınması ve sistemlerin ihtiyacına göre atık gazların dolaşım hızını ayarlayan yapı elemanlardır. Atık gazların dışarı atılmasını sağlamalarının yanında, istenilen hız ve yoğunlukta gaz dolaşımını sağlayacak çekişi oluşturmak zorunda olduklarından, üretimleri ve tasarımları düşünüldüğü kadar basit değildir.

Kullanılacak tesislerin farklı oluşu birçok baca türünün ve sisteminin geliştirilmesine sebep olmuştur. Silindirik bacalar, kare ve prizma bacalar, paslanmaz çelik bacalar, tuğla ve betondan üretilen bacalar, aktif veya pasif çekiş sistemlerine sahip bacalar gibi birçok amaçta ve yapıdaki baca, sistemlere özel olarak üretilir. Bunun yanında, atılacak gazın nasıl bir sistemden geçeceği de çok önemlidir. Eğer atık gaz herhangi bir standarda bağlı şekilde atmosfere salınmalıysa, baca sistemleri de buna göre geliştirilmeli ve filtre sistemleriyle entegre ve yapıya sahip olmalıdır. Ayrıca, bacaların kullanılacağı tesislerin bulunduğu koşullarda çok önemlidir.

Bacaların sağlıklı ve verimli çalışabilmesi için, baca içerisindeki hava yoğunluğunun dışarıdaki hava yoğunluğundan az olması gerekir. Sistemlerin tasarımı yapılırken hesaplanan ana değişken budur. Bunu sağlamak için bacaların içinde bulunan sıcaklığın, dış ortamdan çok daha sıcak olması gerekir. Ana amaç, baca içerisindeki sıcak havanın soğuk havaya doğru çıkışını doğal yoldan sağlamaktır. Dışarıya çıkma eğilimi gösteren sıcak hava kendisiyle birlikte atılması gereken gazları da birlikte götürerek atmosfere dağıtır. Evlerimizde kullandığımız ısıtma sistemlerinde bunu sağlamak oldukça kolayken, fabrikalarda ve sanayilerde çok daha sıcak koşullar olabileceğinden, ciddi bir hesaplama ve uygun materyal kullanımı gerekir.

Verimli çalışan bir baca sisteminde bulunması gereken birkaç ana özellik vardır. Dış hava ile iç hava arasındaki sıcaklık farkının oluşması, baca sisteminin yapıya zarar vermemesi amacıyla düzgün izole edilmesi; yine aynı amaçla, bacaların sızdırmazlığının sağlanması, bacanın bulunduğu iklim ve ortam koşullarına uygun dizayn edilmiş olması, baca bağlantılarının sistemlere ve ihtiyaçlara göre özel olarak üretilmesi ve monte edilmesi, bacanın uzun ömürlü bir dayanım sunmak için ihtiyaca uygun materyallerden üretilmesi gibi birçok değişken bir baca sisteminin verimliliğini doğrudan etkiler.

Firmamızın üretim kriterleri tüm bu gereklilikleri karşılamaktadır. İhtiyacınıza göre nitelikler sunan, standartlara uygun üretilmiş ve monte edilmiş yüksek teknoloji baca sistemlerinin tamamı için bizimle iletişime geçebilir ve ön çalışma yaptırabilirsiniz.

Kurulduğu günden bu güne kaliteyi kaliteli hizmeti hedef belirleyen firmamız, bilgi, eneyim ve faaliyet gösterdiği iş kollarını artırarak faaliyetlere devam etmektedir.

×
Teklif

Teklif Alın

İletişim Bilgilerimiz

Telefon

+90 212 924 54 29

E-Posta

info@argmekanik.com

Adres

Yakuplu Mah. Safir Sok. Haramidere San. Sit. F Blok No:202-203 Beylikdüzü İstanbul